Wstęp do styled-components (en)

W dobie dominacji Reacta wśród bibliotek pozwalających budować nam bogate aplikacje webowe, coraz częściej eksperymentuje się także z różnymi podejściami w stylowaniu. Kontrowersje wzbudza tworzenie styli za pomocą JavaScriptu zwane CSS-in-JS, a jednym ze sztandarowych przykładów tego podejścia są styled-components.

Gdy pierwszy raz usłyszałem o tworzeniu styli w JS’ie nieco zakpiłem z tego pomysłu i praktycznie go zignorowałem. Używanie SASSa w połączeniu z metodologią BEM pasowało mi praktycznie w każdym projekcie i nie zastanawiałem się nawet czy można inaczej. Aż w końcu przyszło mi w pracy wybrać coś co sprawdzi się w aplikacji używającej SSR. Próbowałem CSS Modules, ale ciągle coś nie grało i wtedy zainteresowałem się tematem bibliotek, które stosują koncepcje CSS-in-JS. Najpopularniejszą i mającą wszystko to czego oczekiwałem okazała się biblioteka styled-components.

Ten wpis jest moim debiutem jeżeli chodzi o pisanie w języku angielskim. Na początku trochę się tego obawiałem, ponieważ w dalszym ciągu nie czuję się komfortowo używając go, ale trzeba sobie stawiać jakieś wyzwania prawda? Inaczej zostanie się w tym samym miejscu w którym się jest. Nie posługuję się jakimś wyszukanym słownictwem, więc do zrozumienia wymagany jest podstawowy angielski. Jest to również pierwszy wpis, którego miałem przyjemność sporządzić dla innego bloga i mam nadzieję, że będę miał okazję jeszcze coś takiego napisać.

Cały artykuł możecie znaleźć tutaj. Wszelkie uwagi mile widziane 😉